O nás

Historie tance

Podstatnou část historie tance píšeme i my v SUT

M
"

Pobočné spolky

Pobočné spolky

Petrana Slámová

21. srpen 2021

Popisy tanců

TECHNIKA LATINSKOAMERICKÝCH TANCŮ

(Ing. Zdeněk Landsfeld, Jiří Plamínek)

Úplné popisy v principech Waltera Lairda. Skvělá pomůcka pro trenéry a taneční mistry. Zahrnuje rumbu, sambu, cha-cha-cha, paso doble a jive. Rozsah 240 stran, text v českém jazyce, názvy figur a variací i v angličtině. Již 2.vydání. Cena 520 Kč.

OTÁZKY A ODPOVĚDI k Technice standardních a latinskoamerických tanců

Pro všechny typy zkoušek amatérů i profesionálů. Zahrnuje nejčastější otázky používané examinátory v tuzemsku i zahraničí. Nepostradatelné pro studenty oboru a pro profesionály. Text v českém jazyce, názvy figur a variací i v angličtině. Cena 250 Kč.

TECHNIKA STANDARDNÍCH TANCŮ

(Ing. Zdeněk Landsfeld, Jiří Plamínek)

Úplné popisy v tomto rozsahu v češtině nepublikované. Nepostradatelný studijní materiál pro tanečníky, trenéry a taneční mistry. Zahrnuje waltz, slowfox, quickstep, tango a valčík. Rozsah 145 stran, text v českém jazyce, názvy figur a variací i v angličtině. Již 2. vydání. Cena 470 Kč.

POLKA

(Jindřich Hes sen.)

Vznik, historie a popisy figur a variací české polky. 16 stran.

Doporučená literatura pro trenérské studium na FTVS University Karlovy v Praze a FTK University Palackého v Olomouci. Cena 100 Kč.

 

„Tanec je matkou všech umění. Hudba a poezie existují v čase, malířství a architektura v prostoru. Ale tanec žije jen jedenkrát v čase a prostoru.“

CURT SACHS

Historie standardních tanců

Mezi standardní tance řadíme: waltz, tango, valčík, slowfox, quickstep. Mezi tance s nejdelší historií řadíme waltz, který se dostal k popularitě v počátcích 19.století v Rakousku – ve Vídni a následně v Anglii. Proslavil se svojí elegancí a ve své době byl díky dotyku těl skandální. V Anglii se rozvíjela jeho pomalejší verze Anglický Waltz, pomalý Waltz a ve Vídni rychlejší, Vídeňský valčík na hudbu J. Strausse. Tanec tango byl importován z Buenos Aires do New Yorku a Paříže okolo roku 1900. Foxtrot byl tanec pojmenovaný po Harrym Foxovi někdy okolo roku 1914, a je typický pro svou plynulost a postupovost. V dnešní době tančíme jeho rychlou verzi (Quickstep) a pomalou formu (Slow Foxtrot).

Historie latinsko-amerických tanců

Pro latinské tance je typické volné držení páru, kdy partner ukazuje a vede partnerku, která má mnohdy složitější kroky a více se otáčí.

Taneční oblečení je modernější a odvázanější, ale i tady platí mnoho přísných pravidel. Partneři obvykle tančí v černých latinských kalhotech a černé (občas bílé, nebo jednobarevné) taneční košili. Partnerky mají většinou výrazné krátké šaty, obvykle hodně zdobené kamínky či flitry. Vše doplňuje výrazné líčení.

CHACHA

Jedná se o kubánský tanec, jeden z nejoblíbenějších latinských tanců nejen v tanečních kurzech, jméno “ča-ča-ča” má vyjadřovat zvuk bot kubánských tanečnic při typické synkopované 4. době, neboli čačové přeměně. Také se jedná o nejmladší soutěžní tanec. Standardizován byl až v 50 letech 20. století

Soutěžní rychlost je 30-32 taktů/min.

SAMBA

Samba je brazilský tanec, známý z karnevalů v Rio de Janeiru, tento tanec má 8 základních rytmů, soutěžní samba však používá pouze některé prvky a variace. Je velmi poevropštěná.

Soutěžní rychlost je 50-52 taktů/min.

RUMBA

Opět jde o kubánský tanec, vycházející z pomalé kubánské hudby son, mnohými považovaný za milostný tanec. Choreografie tohoto tance vypráví příběh partnerů, obsahuje i některé akrobatičtější prvky (nesené figury – používané však především v showdance), padačky a záklony.

Soutěžní rychlost je 25-27 taktů/min.

PASO DOBLE

Tanec původem ze Španělska; parter představuje toreadora a svým tancem ukazuje, jak zvítězil v aréně nad býkem. Je to jediný tanec, kde se partner může předvádět více než tanečnice, která znázorňuje jeho muletu či flamengo tanečnici. Standardizován byl jihofrancouzskými učiteli tance, kteří z původně solového provedení učinili párový tanec. Proto se také naprostá většina popsaných variací nazývá francouzsky.

Soutěžní rychlost je 60-62 taktů/min.

JIVE

Jive je tanec hravý a živý, je to směsice rock’n’rollu, boogie woogie, lindy hopu a jiných tanců.
Obsahuje mnohem více side-by-side (stínových) variací než jiné tance. Základním prvkem je swingová přeměna a kolébka (v kurzech pro mládež obvykle zjednodušená na 2 kroky na místě). Většina základních variací obsahuje výměny místa, ale i otáčky obou partnerů. V moderním provedení se do Jive dostává mnoho prvků z jiných tanců, např. salsy nebo třeba i hip-hopu.

Soutěžní rychlost je 42-44 taktů/min.

 

Historie Festivalu tanečního mládí

Vznik tohoto festivalu dětského parketového tance se datuje v roce 2002, a jeho zakladatelem je Karel Řídel ve spolupráci s presidiem SUT v čele s tehdejším presidentem Stanislavem Zíkou.

První soutěžní kola – 6 regionálních a 1 celostátní – se uskutečnila již  v roce 2003,

a soutěžilo se ve třech disciplínách – Plesová předtančení, Parketové taneční kompozice a Diskotéková předtančení. Také věkové kategorie byly pouze 2, a to Dětská do 11 let a Juniorská do 15 let. Postupem času se pak přidávaly další disciplíny – Show Dance předtančení a Street Dance předtančení a od roku 2019 také Single Latino předtančení.

Také věkové kategorie se nárůstem zájmu kolektivů rozšířily. Nejdříve vznikla kategorie Dospělí od 16 do 35 let, rok 2007 později přejmenovaná na Mládež, poté od roku 2012 Miniděti do 7 let a Senioři nad 35 let.

V nejlepších ročnících se tohoto festivalu zúčastnilo až 8 tisíc tanečníků.

Historie karibských tanců

Skupina tanců, které se vyvinuly v Karibiku, tedy v oblasti mezi severní a jižní Amerikou, kde je mnoho ostrovů (Kuba, Puerto Rico, Haiti, Trinidad atd.). Tyto tance jsou charakteristické bohatou rytmikou a neutuchající energií. Zdrojem jsou jednak rytmy africké (díky dovozu černých otroků), evropské (velké orchestry imperiálních elit) a tradiční místní (kultura indiánů Taínos a dalších). Mezi karibské tance řadíme nejen ty, ve kterých obvykle soutěžíme (Salsa, Bachata, Merengue), ale mnoho dalších folklórních, náboženských a městských lidových tanců (Bomba y Plena, Guaguancó, Son Montuno, Reggaeton atd.).