Tančíme

Formy tance

Tanci se věnujeme na úrovni vzdělávací, rekreační, sportovní i profesionální s radostí a plným nasazením

M
"

Pobočné spolky

Pobočné spolky

Petrana Slámová

21. srpen 2021

Popisy tanců

TECHNIKA LATINSKOAMERICKÝCH TANCŮ

(Ing. Zdeněk Landsfeld, Jiří Plamínek)

Úplné popisy v principech Waltera Lairda. Skvělá pomůcka pro trenéry a taneční mistry. Zahrnuje rumbu, sambu, cha-cha-cha, paso doble a jive. Rozsah 240 stran, text v českém jazyce, názvy figur a variací i v angličtině. Již 2.vydání. Cena 520 Kč.

OTÁZKY A ODPOVĚDI k Technice standardních a latinskoamerických tanců

Pro všechny typy zkoušek amatérů i profesionálů. Zahrnuje nejčastější otázky používané examinátory v tuzemsku i zahraničí. Nepostradatelné pro studenty oboru a pro profesionály. Text v českém jazyce, názvy figur a variací i v angličtině. Cena 250 Kč.

TECHNIKA STANDARDNÍCH TANCŮ

(Ing. Zdeněk Landsfeld, Jiří Plamínek)

Úplné popisy v tomto rozsahu v češtině nepublikované. Nepostradatelný studijní materiál pro tanečníky, trenéry a taneční mistry. Zahrnuje waltz, slowfox, quickstep, tango a valčík. Rozsah 145 stran, text v českém jazyce, názvy figur a variací i v angličtině. Již 2. vydání. Cena 470 Kč.

POLKA

(Jindřich Hes sen.)

Vznik, historie a popisy figur a variací české polky. 16 stran.

Doporučená literatura pro trenérské studium na FTVS University Karlovy v Praze a FTK University Palackého v Olomouci. Cena 100 Kč.

 

Jan Beránek

21. srpen 2021

Tančíme

Formy tance

 

“Propojujeme všechny stránky tance od kultivující, vzdělávací, přes sportovní, rekreační až po performační a uměleckou.”

Stejně tak přistupujeme k jednotlivým formám tance. Není pouze jeden způsob jak tančit, ale lze tancovat v páru smíšeném, ale i solo, synchro či duo. Tančit můžete také ve formaci či jiné skupině…jinými slovy tanec je jen jeden a my se ve Svazu učitelů tance snažíme rovnoměrně rozvíjet a podporovat všechna odvětví a formy tance, které se nám na soutěžích krásně prolínají i v rámci jednotlivých věkových kategorií. Tím se dostáváme k oblíbenému rčení, že tanec je jen jeden a tančit může opravdu každý.

Párové tance

V tanečních kurzech se tradičně začíná větou “pánové zadejte se”, která je pobídkou k vytvoření tanečních párů. V SUT se v latinskoamerických, standardních a karibských tancích rozvíjí podoba párová i podoba sólová. Párová má mnohá specifika, jako například způsob pohybu, principy partnerské spolupráce a mnoho dalších.

V párových disciplínách SUT získávají tanečníci pro postup do vyšší třídy body na své konto. Třídu si tak drží partner i partnerka sami za sebe.

Sólové tance

Solo dance je v SUT relativně nová disciplína určená pro jednotlivce, kteří tančí sami za sebe (solo dance), tančící v páru (synchro dance – prioritou je jednotný vzhled páru, či duo –  prioritou je choreografické doplnění jednoho tanečníka tím druhým.

Skupinové tance

Výrazným prvkem skupinových tanců je nejen vyšší počet tanečníků na parketu, ale především práce s nimi. Skupinové tance jsou populární svými tzv. “obrazci”, které na parketu vytváří. Kromě kola jsou jimi  řady,  kola, čtverce a jiné pravidelné i nepravidelné tvary, které se v průběhu tance proměňují. Velké oblibě se těší skupinové tance v tzv. formační podobě tanečního sportu. Ve svazu mají soubory, které se této formě věnují, možnost zasoutěžit si v rámci Festivalu tanečního mládí.