Tančíme

Taneční kurzy

Unikátem jsou klasické taneční kurzy pro mládež a dospělé, které mají tradici pouze v České republice a Rakousku

M
"

Pobočné spolky

Pobočné spolky

Petrana Slámová

21. srpen 2021

Popisy tanců

TECHNIKA LATINSKOAMERICKÝCH TANCŮ

(Ing. Zdeněk Landsfeld, Jiří Plamínek)

Úplné popisy v principech Waltera Lairda. Skvělá pomůcka pro trenéry a taneční mistry. Zahrnuje rumbu, sambu, cha-cha-cha, paso doble a jive. Rozsah 240 stran, text v českém jazyce, názvy figur a variací i v angličtině. Již 2.vydání. Cena 520 Kč.

OTÁZKY A ODPOVĚDI k Technice standardních a latinskoamerických tanců

Pro všechny typy zkoušek amatérů i profesionálů. Zahrnuje nejčastější otázky používané examinátory v tuzemsku i zahraničí. Nepostradatelné pro studenty oboru a pro profesionály. Text v českém jazyce, názvy figur a variací i v angličtině. Cena 250 Kč.

TECHNIKA STANDARDNÍCH TANCŮ

(Ing. Zdeněk Landsfeld, Jiří Plamínek)

Úplné popisy v tomto rozsahu v češtině nepublikované. Nepostradatelný studijní materiál pro tanečníky, trenéry a taneční mistry. Zahrnuje waltz, slowfox, quickstep, tango a valčík. Rozsah 145 stran, text v českém jazyce, názvy figur a variací i v angličtině. Již 2. vydání. Cena 470 Kč.

POLKA

(Jindřich Hes sen.)

Vznik, historie a popisy figur a variací české polky. 16 stran.

Doporučená literatura pro trenérské studium na FTVS University Karlovy v Praze a FTK University Palackého v Olomouci. Cena 100 Kč.

 

Jan Beránek

21. srpen 2021

Tančíme

Naše mise

 

Kultura každé společnosti je formována jejími zvyklostmi a tradicemi. V dnešní multikulturní době se mnohé rozdíly často stírají a místo obohacování se kulturou světa okolo nás, se často kloníme k potírání té vlastní. S celým svým obsahem výchovy k tanci, etikety, slušného jednání a chování jsou taneční kurzy jedním z klíčových pilířů všeobecného vzdělání v ČR. Nahlédnutím mezi frekventanty kurzů se lze snadno přesvědčit, že právě ony jsou integračním nástrojem osvojení si české kulturní tradice. Svým konceptem základním, pokračovacích a speciálních kurzů se řadí mezi světové rarity, které bychom si měli hýčkat.

Kurzy pro mládež

Sociální sítě jsou součástí života každého mládežníka dnešní doby. Mají na nich spousty přátel, ale těžko si s nimi promluví z očí do očí, těžko nějakou slečnu vyzvou přes mobil k tanci. Seznamování je jednou ze schopností, kterou dnešní děti zapomněly. V tanečních kurzech pro mládež tak mají jedinečnou příležitost si ji znovu připomenout. Pak rádi vymění hodinu u telefonu za hodinu strávenou na tanečním parketu. Zde mají jedinečnou možnost zažít sílu očního a fyzického kontaktu, při němž vezme muž ženu do náruče a vede ji v rytmu waltzu po tanečním sále. Každá dívka, chce být alespoň chvilku princeznou a tady se jí to podaří. Taneční kurzy pro mládež jsou jedinečnou záležitostí a neskutečným zážitkem, nejen pro mladé slečny a chlapce, ale i pro jejich rodiče. Týden za týdnem pozorují, jak se z nich stávají mladé dámy a gentlemani. Tyto lekce dávají dětem prostor dospět a vyrůst a rodiče jsou součástí tohoto přerodu. Na závěrečném plese jsou pak na své děti neskutečně pyšní, protože už nemají vedle sebe jen své “pubertální dítě”, ale rovnocenného partnera, který je sebejistý a zvládá nejen tanec, ale i základy slušného chování a používá je tak přirozeně, jako by se je učil od malička. Jsou to nádherné chvíle, které na posledních plesech všichni zažívají.

Kurzy pro dospělé jsou v posledních 20 letech velmi oblíbené a to hned z několika důvodů. Sport se stal součástí mnoha rodin. Muži často jezdí na kole a běhají, ženy si rády chodí zacvičit. Ale najít společný sport, ve kterém nebude ani jeden z nich rychlejší nebo vytrvalejší je těžké. A proto je tu tanec. V tanci se totiž naučí spolupracovat a souznít. Najdou společný rytmus a zažijí něco nadpozemského. Pro dámy je dozajista zážitek vznášet se v náručí svého milovaného partnera. Druhým důvodem, proč si zvolit společenský tanec je, že partneři tráví málo času spolu a ani při společném běhu nejsou vlastně spolu. Na tanečním večeru tak spolu nejen tančí, ale o přestávkách i hovoří a zvládnou probrat nejednu domácí záležitost. Třetí důvod je ryze společenský, neboť taneční kurzy dodávají příležitost k novým seznámením a vzniku nových přátelství s lidmi, kteří mají podobné koníčky. V tanečních pro dospělé je tak skvělá příležitost je potkat. V krásném prostředí tanečních sálů, u sklenky vína  se navazují kontakty jedna radost. A posledním důvodem je, že je to úžasná příležitost se krásně obléknout a vyrazit do společnosti.

Kurzy pro dospělé

Základní kurzy

Na začátku každého základního kurzu se studenti ( žáci, absolventi, frekventanti) tanečních škol naučí správnému oblékání do společnosti a základům etikety pro představování a seznamování. Během dalších lekcí se dozví další důležité informace o společenském chování. Jak a koho správně pozdravit první, kde je čestné místo, jak správně jít po ulici, jak se chovat v restauraci, divadle či plese. Jak si uvázat kravatu či motýlka a další praktické dovednosti. Zkrátka z chlapců a dívek se stanou gentlemani a mladé dámy. Taneční mistr se svou partnerkou a všichni jejich asistenti jsou vzorem v tomto chování a často je to také jediný vzor jak se chovat při společenských příležitostech mimo všední život, který někteří mladí lidé mají. Proto je role učitele tance tak důležitá.

Oblečení všech tančících je dáno etiketou – chlapci mají tmavé obleky, košili s dlouhým rukávem a kravatu nebo motýlka, často také bílé rukavičky, dívky mají krátké nebo polodlouhé šaty a samozřejmě boty na podpatku.

Na těchto hodinách se naučí základům všech známých standardních a latinskoamerických tanců. Jako je waltz, valčík, foxtrot, tango, cha-cha, jive a samba. Také se ale učí dalším možná méně známým tancům – blues, salsa, čardáš, mazurka a samozřejmě našemu národnímu tanci polce. Tyto tance jsou však velmi oblíbené a často na plesech hrané, proto osvojit si jejich dovednost není vůbec špatný nápad.

Tématické prodloužené jsou skvělé pro zpestření a představení dalších tanců a stylů oblékaní. Hraje se jiná hudba a žáci mají většinou tématický kostým. Tím se celá atmosféra promění a pro všechny je to nevšední zážitek.

Slavnostním závěrečným plesem (který bývá většinou v bílém) celý kurz vrcholí. Je to nádherný večer, při kterém ukápne nejedna slza dojetí a hrdosti.

V pokračovacích kurzech tanečníci rozvíjí základní kroky všech tanců ze základního kurzu o nové, zajímavé variace. Začíná se prohlubovat technika jejich provedení a učí se také tance nové. Jako je třeba paso doble nebo rumba či bachata. Také se sem často vrací absolventi z předchozích let. Rádi vzpomínají na měsíce v základních tanečních a připomínají si vše, co se  naučili.

Dress code bývá volnější, protože tanec je již náročnější.

Pokračovací kurzy

Speciální kurzy

Ve většině tanečních škol se jedná o poslední stupeň vzdělání před přechodem do tanečního klubu. V tanečních klubech se již trenéři věnují výhradně soutěžnímu tanci.

Na těchto lekcích bývá velmi volné oblečení – pánové nemusí mít sako a většinou ani ozdobu krku, protože variace, které se zde učí jsou fyzicky náročné a potřebují dobře zvedat ruce nad hlavu partnerky a tím ji dobře vést.

I zde se učí dalším a náročnějším tanečním variacím.

Vyvrcholením těchto kurzů je soutěž v 5ti tancích – waltz, valčík, cha-cha, jive a polka a ti nejlepší se na závěr účastní soutěže s dalšími absolventy různých tanečních škol.