Tančíme

Taneční styly

Tanec má mnoho podob a stylů. Seznamte se s těmi, které ve Svazu učitelů tance ČR rozvíjíme.

M
"

Pobočné spolky

Pobočné spolky

Petrana Slámová

21. srpen 2021

Popisy tanců

TECHNIKA LATINSKOAMERICKÝCH TANCŮ

(Ing. Zdeněk Landsfeld, Jiří Plamínek)

Úplné popisy v principech Waltera Lairda. Skvělá pomůcka pro trenéry a taneční mistry. Zahrnuje rumbu, sambu, cha-cha-cha, paso doble a jive. Rozsah 240 stran, text v českém jazyce, názvy figur a variací i v angličtině. Již 2.vydání. Cena 520 Kč.

OTÁZKY A ODPOVĚDI k Technice standardních a latinskoamerických tanců

Pro všechny typy zkoušek amatérů i profesionálů. Zahrnuje nejčastější otázky používané examinátory v tuzemsku i zahraničí. Nepostradatelné pro studenty oboru a pro profesionály. Text v českém jazyce, názvy figur a variací i v angličtině. Cena 250 Kč.

TECHNIKA STANDARDNÍCH TANCŮ

(Ing. Zdeněk Landsfeld, Jiří Plamínek)

Úplné popisy v tomto rozsahu v češtině nepublikované. Nepostradatelný studijní materiál pro tanečníky, trenéry a taneční mistry. Zahrnuje waltz, slowfox, quickstep, tango a valčík. Rozsah 145 stran, text v českém jazyce, názvy figur a variací i v angličtině. Již 2. vydání. Cena 470 Kč.

POLKA

(Jindřich Hes sen.)

Vznik, historie a popisy figur a variací české polky. 16 stran.

Doporučená literatura pro trenérské studium na FTVS University Karlovy v Praze a FTK University Palackého v Olomouci. Cena 100 Kč.

 

Tančíme

Taneční styly

 

Historie tance nám ukazuje, že tanec vždy odrážel společenskou náladu a v některých případech ji i přímo formoval. Tanečních stylů, kterým se svaz za své více než 125 leté historii věnoval, byly desítky. Mezi tradiční styly, kterým se věnuje i nyní patří standardní tance, tance latinsko-americké, národní tance, karibské tance, moderní styly – street dance, disco, show.

 

Standardní tance

Elegantní taneční styl s prvopočátky již v 19.století. Tančí se v těsném držení a na rytmy ¾ a 4/4 charakteru. Mezi tance, které do této skupiny patří řadíme anglický waltz, tango, valčík, slowfoxtrot a quickstep. V soutěžní podobě se tančí v základních třídách pánové ve v košili s motýlkem či kravatou a ve vestě. Ve vyšších třídách ve fraku, či saku. Partnerky se typicky oblékají na dlouhých šatů, které mohou vynikat originálním zdobením, aplikacemi či dalšími doplňky.

Latinsko-americké tance

(samba, cha-cha, rumba, paso doble, jive)
Tančíme energické rytmy samby, cha-cha, rumby, paso doble, a jivu. V mnoha směrech tyto tance odkazují na originální předlohu v Brazílii, Kubě či Španělsku. Tance neprobíhá v jednom držení, ale naopak se mění držení v páru několikrát za tanec. Taneční kostýmy jsou velmi různorodé. Pro partnerky jsou typické kratší střih sukně či šatů, pro partnery top a užší kalhoty.  Mezi diváky jsou tyto tance velmi oblíbené pro svojí živost, rytmičnost a atmosféru.

American Smooth

Taneční styl mající dlouholetou tradici v USA. Je kombinací standardních tanců a otevřených figur, póz a toček. Oproti standardním tancům je dovoleno uvolnit taneční držení, což choreograficky přináší široké možnosti nového vyjádření standardní hudby. 

Ve svazu učitelů tance má v podobě figurálního valčíku dlouhodobě své nezastupitelné místo. Mistrovství ve figurálním valčíku se organizují již více než 60 let.

 

American Rhythm

Velmi populární styl především v USA. Sestává se z tanců Cha Cha, Rumba, East Coast Swing, Bolero, Mambo. Oproti klasickým latinskoamerickým tancům se liší v technice tvoření kroku přes pressovou linie, oproti propnutí nohy. 

Nejvíce se tomuto stylu věnujeme v rámci Czech Pro-Am Dance Union. 

Street dance

Je uměle vytvořený název označující taneční styly, které se vyvinuly mimo taneční studia, tedy buď přímo v ulicích nebo v tanečních klubech, apod. Nejde tedy o žádný konkrétní taneční styl.  Naopak se tento výraz používá jako zastřešující pojem pro poměrně velké množství tanců. Počátky daných tanců začínají v 60. letech 20. století a to tancem Locking, kdy v této době byla dominantní funková hudba. V průběhu let se transforomovala nejen hudba, ale i tanec. Vznikaly další tance jako jsou: Popping, Waacking, Hip Hop, House dance, Vogue, Dancehall, Krump a další. V soutěžní podobě jsou mimo formací (choreografí skupin) velice populární taneční battly, kdy proti sobě soupeří dva tanečníci (tvořené jednotlivci, dvojicemi, či skupinami) na jedné a druhé straně. Oblečení by mělo zachovávat charakter daného tance, např. u Hip Hopu to jsou tepláky, šusťáky, volné triko či mikina, tenisky.

Karibské tance

Mezi karibské tance, které se v SUT tančí řadíme salsu, bachatu a merengue. Tyto tance vycházejí z tradičního prostředí Kuby a Dominikánské republiky. Soutěží se v SUT ve formě Solo dance a také ve formě párového a skupinového tance.

Výkonnostní třídy se rozdělují na Hobby D a Sport C. Otevřeny jsou pro všechny zájemce, včetně tanečníků standardních či latinsko-amerických rytmů.

 

Polka, figurální valčík

Českým národním tancem z 19.století je česká polka. Vychází z českého slova vyjadřujícího “půlku”. Je 2/4 a v tanečních kurzech pro mládež i pro děti, je stále velmi oblíben. V SUT každý rok probíhá mistrovství v polce v kategorii Hobby a účastní se jej každoročně  přes 30 párů.

Figurální valčík je moderní verzí tradičního pojetí valčíku, kde je dovoleno choreografii rozšířit o otevřené figury, zvedačky a solo prvky. Toto pojetí nabízí rozšířené spektrum možností vyjádření hudební předlohy. Je velmi oblíben i v řadách tance profesionála s amatérem (Pro-Am)

Disco dance

Energeticky a technicky velmi náročný styl, vycházející z disco hudby 60.let. Typický v dnešní době svým pojetím plným akrobacie, figur  vyžadujících velké rozsahy a velmi rychlým tempem provedení. Ve svých začátcích se vztahoval k hudební předloze v podobě Bee Gees, ABBA. Dnešní předlohy jsou podstatně rychlejší. Soutěží se v nich v rámci Festivalu tanečního mládí.

 

Plesové formace

Sestává ze všech volně kompozičních choreografií, využívající techniky baletu, jazzu, moderního tance, vyjadřující určitý děj nebo náladu. Není povoleno využívat diskotékových a streetových technik. Práce s prostorem tanečního parketu, hudebně využité pohybové zpracování, celkový výraz choreografie a její taneční předvedení jsou při soutěžích Festivalu tanečního mládí posuzovány jako celek.